На головну

14 серпня – Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього та пам’ять мучеників Макавеїв

14 серпня Церквою відзначається одне з найбільших свят – Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього. У народі це свято має назву Медовий Спас – цього дня освячують мед. Також цього дня вшановується пам’ять старозавітніх мучеників Маккавеїв.

Грецький часослов 1897 р. так пояснює походження свята Винесення Чесного Хреста:

“Внаслідок хвороб, що дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і на відвернення хвороб. Напередодні (13 серпня), виносячи його з царської скарбниці, покладали на Св. Трапезі Великої церкви. Із нинішнього дня і до Успіння Богородиці, звершуючи літії по всьому місту, подавали його потім народу для почитання. Це і є винесення Чесного Хреста». 27 серпня хрест знову повертався в царські палати.”

Цього ж дня Церква вшановує пам’ять семи мучеників Макавеєвих, матерi їхньої Соломонiї та учителя їхнього Єлеазара. Сім святих мучеників Маккавеїв: Авім, Антонін, Гурій,  Елеазар, Евсевон, Адім і Маркелл, матір їх Соломонія, і вчитель їх Єлеазар  постраждали в 166 р. до н. е. від безбожного, жорстокого і нечестивого сирійського царя  Антіоха IV Єпіфана, на руках якого була невинна кров, щонайменше, десятків тисяч жертв його звірячих злочинів.

Прихильний до політеїстичного еллінського культу, Антіох Єпіфан примусово ввів в Єрусалимі і всій Іудеї огидні язичницькі звичаї. Він осквернив та опоганив храм Господній, поставивши в ньому статую язичницького “бога” (ідола), до поклоніння якому примушував іудеїв. Багато з них відійшли тоді від єдиного й істинного Бога. (За матеріалами: kyrios.org.ua)

14 серпня українці відзначають Перший Спас – Медовий. Також це перший день ​​Успенського посту. 

Також на Маковія люди святять у церкві мед, воду та букети з квіток – чорнобривців, жоржин, барвінку, гвоздик, а також літніх трав. Обов’язковими у них є й стиглі голівки маку.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *